Doslov překladatele ke knize:

 

Anatomie zla:

tajemství nacistických válečných zločinců

Joel E. Dimsdale

z angl. orig. (Anatomy of Malice: The Enigma of the Nazi War Criminals, vyd. Yale University Press, New Haven, London 2016) přeložil Václav Petr, 224 s., vyd. nakladatelství Triton – Stanislav Juhaňák, Praha 2016.

 

 

 

„Prozradím vám tajemství,“ řekl Hitler Rauschningovi, „zakládám řád.“

A vyvolává před ním hrady, kde se bude konat první zasvěcení. A dodává: „Odtamtud vzejde druhý stupeň člověka, jenž bude mírou a středem světa, člověk-bůh. Člověk-bůh, nádherné ztělesnění Bytí, bude jakoby obrazem kultu… Ale jsou stupně, o nichž mi není dovoleno mluvit…“

Jacques Bergier a Louis Pauwels: Jitro kouzelníků

 

 

Zlo je moderní psychologií a psychiatrií nepostižitelné

 

Čtenáři se dostává do rukou vskutku neocenitelná kniha. Nutno přiznat, že tak užitečný a souhrnný pohled současné psychologie a psychiatrie na fenomén zla, které v období nacistické nadvlády zachvátilo Evropu a další kontinenty, nejspíš ještě nikdy sepsán nebyl. Autor knihy, Joel Dimsdale, se narodil v Sioux City ve státě Iowa v roce 1947, studoval biologii na Carleton College, poté sociologii na Stanfordově univerzitě. Psychiatrií se zabýval v Massachusettské všeobecné nemocnici a psychobiologií v Centru Nové Anglie pro výzkum primátů (New England Regional Primate Center). Od roku 1976 do roku 1985 pracoval na Lékařské fakultě Harvardovy univerzity a poté zamířil do Kalifornie. Dnes je Joel Dimsdale význačným emeritním profesorem na katedře psychiatrie Kalifornské univerzity v San Diegu, kde se zabývá aktivním výzkumem v oboru konzultační psychiatrie. Ve své bohaté kariéře působil mimo jiné i jako předseda Akademie výzkumu v oboru behaviorální medicíny, Americké psychosomatické společnosti a Společnosti pro behaviorální medicínu.

Čtenář se dozví spoustu zajímavých informací o norimberském procesu a výzkumu válečných zločinců, ale také o vývoji psychologie a psychiatrie. Zajímavé jsou například změny pohledu na pacienty. Autor píše: „V roce 1945… nebylo divu, že svědkové spatřovali v Göringových červeně nalakovaných nehtech a drogové závislosti zvláštní význam. Když si toho všimli psychiatři, jen si u Göringa potvrdili správnost diagnózy psychopata. V současné době je možné považovat muže s nalakovanými nehty za excentrika, zatímco drogová závislost je již něčím tak běžným, že sama o sobě nezavdává důvod k diagnóze psychopatické osobnosti (nebo antisociální osobnostní poruchy, jak se říká dnes).“ Joel Dimsdale zároveň vysvětluje, jak se dnes vědci dívají na psychopatii: „Za příčinu psychopatie jsou obvykle považovány následující faktory – přelidněné slumy, špatná rodičovská výchova, závadné geny a poranění mozku. Každou z těchto možných příčin potvrzují četné studie, ale vposledku se zájem vždy obrací k mozku.“ Velmi zajímavé jsou studie lidského chování (naznačující zřetelně, že zla jsme schopni všichni), ale i snímkování mozků (naznačující, že psychopaté nejsou rozpoznatelní jen chováním, ale i zlověstnou „netečností svých mozků“ k utrpení druhých).

Verdikt knihy je upřímný: „Během norimberského procesu jsme naivně věřili, že když obžalované vyšetří psychiatři a psychologové, obdržíme odpovědi. Ve skutečnosti jsme obdrželi pouze diagnózy, ty však jen stěží odhalily původ zla.“ Autor zdůrazňuje, že se jevem zla zabýval výhradně z hlediska psychologie a psychiatrie. Píše: „V této knize se zabývám spíše úvahami o diagnózách než motivacemi. Komplexně zkoumat motivace nacistů k vraždění je mimo rámec této knihy.“ To je rozhodně seriózní upozornění, ale trochu zarážející. Naznačuje vyprázdněnost současné psychologie a psychiatrie. Proč vlastně diagnóza nesouvisí s motivací? Do diagnózy zřejmě nespadá ani prostředí, v němž nacismus vznikal (ačkoli podle Kelleyho ano). Na tomto místě si dovolím doplnit alespoň jedno vyjádření rakouského spolkového kancléře, později říšského místodržícího anektovaného Rakouska (a komisaře říšského komisariátu Nizozemsko) Arthura Seyss-Inquarta (popraveného v Norimberku v roce 1946), neboť jsem přesvědčen, že s diagnózou tak trochu souvisí. Během přelíčení a neutuchajícího hašteření a vzájemného obviňování se v Norimberku plně projevily antipatie severních a jižních Němců. Gustave Gilbert se zeptal Seyss-Inquarta, proč Dönitz a Göring tvrdí, že Rudolf Höss (velitel koncentračního tábora Auschwitz) je jižní Němec a že Prus by nikdy nic takového neudělal. Doktor Gilbert zmínil i populární názor, že Rakušané a Bavoři si jsou nesmírně podobní. Seyss-Inquart mu svědomitě a nesmírně zajímavě odpověděl:

 

Ano, jak jsem vám už řekl, jižní Němec má sklon stát se v důsledku schopnosti imaginace a emocionálního náboje stoupencem fanatické ideologie, ale obvykle se vyvaruje excesů, neboť mu v tom brání jeho vrozená lidskost. Prus naopak postrádá obrazotvornost, nezbytnou k přijetí abstraktních rasových a politických teorií, ale když se mu řekne, aby něco udělal, udělá to. Když dostane rozkaz, nepotřebuje myslet. – To je kategorický imperativ: rozkazy jsou rozkazy. V Hössovi máte ukázku, jak nacismus obojí zkombinoval. Hitler by se nikam nedostal, kdyby zůstal v Bavorsku, protože i kdyby za ním lidé fanaticky šli, nikdy by se nedopustili takových excesů. Systém nicméně převzal i pruskou tradici a smíchal jižní emocionální antisemitismus s pruskou bezmyšlenkovitou a bezohlednou poslušností. – Krom toho, katolické autoritářství dosahuje stejného efektu jako pruský militarismus – pokud chcete příklad, stačí se zamyslet nad jezuity. Když se fanatická ideologie zkombinuje s autoritářstvím, excesy neberou konce – stejné je to s inkvizicí.h

 

Jistě, jeho odpověď snad patří do jiné jurisdikce, možná etnografie či sociologie, ale i tak přinejmenším vrhá na mnoho věcí jasnější světlo. Oproti tomu Joel Dimsdale, vybavený moderním Diagnostickým a statistickým manuálem duševních poruch a neméně moderními neurozobrazovacími metodami, se upřímně řečeno při pátrání po odpovědích daleko nedostal. Již na začátku se ptá: „Nacisté ve vraždění vytrvali bez ohledu na logiku. Jako psychiatr jsem se setkal s ohromným množstvím případů iracionálního sebezničujícího chování. Proč by mě mělo překvapit, že se dostal na scestí celý národ? Proč podlehl opojení zlem, jež bylo zjevně zničující i pro jeho vlastní zájmy?“ Otázka je přiléhavá a ponechaná bez odpovědi. Po slibném začátku Dimsdale přináší mnoho zajímavého, ale i přes nesmírnou přínosnost této knihy se po jejím přečtení jen stěží ubráníme dojmu, že jsme se o zlu nedozvěděli pranic podstatného. Jak si to vysvětlit?

Tajemství podle mého názoru spočívá ve faktu, že mainstreamová psychologie a psychiatrie jsou založeny na a priori vidění světa, jež pátrání po skutečných příčinách zla v podstatě znemožňuje. Autor píše: „Ve snaze porozumět nacistickému chování se ocitáme tváří v tvář enormnímu problému, jemuž vůbec nerozumíme a snad ani porozumět nechceme – samotným vůdcům… Předpokládalo se, že obžalovaní jsou monstra vyznačující se ‚jinakostí‘, kterou lze pečlivým vyšetřováním odhalit a potvrdit… Skrývá se zlo v každém z nás, nebo jsou někteří jedinci ve své náchylnosti ke zlu nápadně odlišní?“ Cituje z díla historika George Krena a psychologa Leona Rappoporta, kteří dospěli k neradostnému závěru, že „…zdrcující většina mužů SS, velitelů i řadových příslušníků, by snadno obstála ve všech psychiatrických testech, jimž jsou pravidelně podrobováni odvedenci americké armády nebo přílušníci policejního sboru v Kansas City“.

Dimsdale snáší množství nesmírně zajímavých argumentů nejprve ve prospěch Kelleyho pohledu, a pak činí totéž ve prospěch Gilbertova pohledu. Čtenář již ví, že Kelleyho názor odpovídá představě Hannah Arendtové o „banalitě zla“ a že Gilbertův názor by kvitovali odborníci na neurozobrazovací metody, kteří na mozku psychopatů odhalili rysy, jimiž se pachatelé násilných činů liší od běžných lidí. Je nepopiratelné, že oba pohledy mají něco do sebe. V závěru autor výmluvně píše: „Kelley vnímal malinkou temnou stránku v každém člověku. Gilbert rozpoznal u některých osob specifickou temnou stránku. Oba měli pravdu.“ Zní to sympaticky a nejspíš by to každý z nás podepsal. Co se však v tomto konstatování skrývá? Může se zdát, že odpověď bude znít trochu neomaleně, ale v zájmu poctivosti ji vyslovit musíme: nic hlubšího v tomto zoufale povrchním konstatování není. Zlo zůstává neuchopitelné. Geniální Douglas Kelley měl lepší postřeh než Gilbert a to jej paradoxně předurčilo k rozporuplnému uchopení reality, vytěsnění pojmu zla a podlehnutí vnitřním démonům. Kelleyho tragická smrt svým způsobem symbolizuje bezradnost moderní vědy a Dimsdaleův závěr neúčinnost mainstreamové psychologie a psychiatrie, jež zkoumají duševní pochody pacientů vyzbrojeny jen (militantním) materialistickým světonázorem. Pokud si totiž závěr přeložíme do srozumitelného jazyka, západní věda (jež je po ideové a metodické stránce redukcionistická a v podstatě ryze angloamerická) tvrdí, že zlo – jestliže mozek nevykazuje „jinakost“ – víceméně neexistuje. Pakliže mozek vykazuje jinakost, mají zlo na svědomí zranění či defektní geny – duše a duch jsou předem odsouzeny do sféry dětinských báchorek, zatímco všechno ostatní se vysvětlí vulgární biologizací.

 

Proč je moderní věda při zkoumání zla bezradná?

 

Podle mainstreamových biologů hrají v živé přírodě hlavní roli v podstatě dva faktory: prostředí a geny, popřípadě kombinace obou. Zjednodušeně řečeno, pokud organismus charakterizují takové tělesné rysy či formy chování, jež neodpovídají prostředí, mají to na svědomí geny. Tento žalostný stav biologie se považuje za nejvyšší metu, k níž se věda dopracovala po staletích bojů s údajně pavědeckými představami o duši a duchu. V mnoha oborech se dnes přehlíží význam jevů, jež oficiálnímu dogmatu odporují, nebo se přímo přehlíží samotná existence těchto jevů. Uveďme si jako příklad jednovaječná dvojčata. Současní mainstreamoví biologové jsou pevně přesvědčeni, že rozdíly mezi jednovaječnými dvojčaty se mohou formovat výhradně z příčin genetických, environmentálních (vliv prostředí) nebo v důsledku jejich kombinace. Je to tedy analogické: pokud jsou si dvojčata hodně podobná, vysvětlují to geny, pokud si nejsou podobná, vysvětluje se to prostředím (zhruba čtvrtinu rozdílů má podle výzkumu na svědomí prostředí). Kdysi se poukazovalo na záhadné jevy, jež jednovaječná dvojčata provázejí, ale dnes se o nich v mainstreamových studiích raději vůbec nehovoří. Dělá se, jako by neexistovaly – nespadají do žádné předem připravené škatulky stávajícího paradigmatu.

Když pomineme telepatii, odsouzenou do nebytí již dávno, nelze si nevzpomenout na rok 1980, kdy se v amerických sdělovacích prostředcích objevily první zprávy o podivuhodných jednovaječných dvojčatech, jež byla vychovávána odděleně. Setkáním jednovaječných dvojčat Jima Lewise a Jima Springera („Jim Twins“) v březnu roku 1979 odstartovala tzv. Minnesotská studie. Bratři byli od narození vychováváni odděleně, a když se v roce 1979 po 39 letech odloučení setkali, zjistili mezi sebou úžasné shody. Kromě shodných výsledků IQ testů, duševních schopností, gest, tělesné podoby, barvy hlasu i nemocí (např. vysoký krevní tlak, náběh na infarkt, migrény) oba podstoupili vazektomii a zjistilo se i to, že tato identická dvojčata (obecně) často trpí klaustrofobií; bratři měli rovněž shodné zvyky a velmi specifické záliby, např. si zapalovali jednu cigaretu od druhé, měli stejně zařízené garáže, stejnou značku automobilu a stejné povolání (pracovali jako zástupci šerifa). Oba pravidelně jezdili na dovolenou na stejnou pláž na Floridě – a i když už tohle všechno zní dost nepravděpodobně, byli adoptováni dvěma různými rodinami ve státě Ohio (nestýkali se, protože jeden neměl chuť toho druhého vyhledat, zatímco druhému nová matka řekla, že bratr zemřel), vyrůstali nepříliš daleko od sebe (dělilo je zhruba jen 60 km) a adoptivní rodiče každému z nich přidělili (nezávisle) jméno James (Jim). Oba se oženili dvakrát: každý z nich nejprve se ženou jménem Linda, podruhé se ženou jménem Betty. Oba měli děti a oba měli chlapce jménem James Alan (dávat dětem stejná jména bývá u identických dvojčat časté), oba měli psa jménem Toy. Po shledání se zvolna začali odlišovat. Je více než zřejmé, že tyto jevy nelze vysvětlit materiálními faktory.i

Britský biolog a biochemik Rupert Sheldrake se zabýval nemateriálními formami přenosu informací ve světě zvířat a zavedl pro podobný fenomén termín morfická rezonance. Podle Sheldrakea se současná darwinistická biologie zabývá jen „energetickou příčinností“, tj. příčinností kvantitativní. Nezabývá se příčinností kvalitativní, tzv. formativní příčinností. Sheldrake vycházel z představy, že morfogenetické pole disponuje vnitřní pamětí, zatímco morfická rezonance působí na základě neenergetického přenosu informace. K rezonančnímu jevu dochází osvojením si určitých vlastností (včetně chování) u kritického množství jedinců daného živočišného druhu. Sheldrake použil přirovnání k „fenoménu sté opice“, který popsal Lyall Watson u makaka červenolícího (Macaca fuscata) z japonského ostrova Košima, kde se mladá samice naučila mýt sladké brambory pokryté pískem, a když počet opic, které to po ní zopakovaly, dosáhl určitého kritického množství (za sedm let se dovednosti naučily všechny opice na ostrově), přijaly tuto metodu – nemateriálním přenosem informace – i opice na sousedních ostrovech. Sheldrake nevyloučil spojitost tohoto jevu s koncepcí kolektivního nevědomí, kterou vypracoval známý švýcarský psycholog a psychiatr Carl Gustav Jung, zakladatel analytické psychologie. Sheldrake píše:

 

Na počátku dvacátého století začalo být v Anglii lidem ráno doručováno lahvové mléko ke dveřím jejich domů. Asi o dvacet let později začaly sýkorky modřinky na jihu v Southamptonu proklovávat aluminiové uzávěry těchto lahví a pít z nich smetanu. Velmi brzy se této dovednosti naučily sýkorky po celém městě. Po nějaké době se zvyk rozšířil i do dalších měst a podařilo se ho úspěšně monitorovat. Vzhledem k tomu, že se sýkorky zdržují po celý život jen okolo jednoho místa a nestěhují se, uvažovalo se tenkrát o tom, že sýkorky objevovaly nezávisle na sobě znovu a znovu totéž v různých částech Anglie. Vyskytly se i teorie, že ptáci se tak úspěšně učí pomocí telepatie. Já navrhuji jiné řešení – morfickou rezonanci. Zajímavý vývoj však nastal ještě později, kdy začaly proklovávat uzávěry mléčných lahví i nizozemské sýkorky. Naneštěstí v době druhé světové války přerušila invaze německé armády na dlouhou dobu dodávky mléka, které pak byly obnoveny až v roce 1948. Sýkorky se dožívají maximálně dvou až tří let, takže v té době už nežila ani jedna, která by si pamatovala předválečný zlatý věk smetany zadarmo. Nicméně přesto se nizozemské sýkorky během dvou až tří let opět naučily proklovávat uzávěry mléčných lahví. To je jev, který se (uvažujeme-li o něm z hlediska morfických rezonancí) dá očekávat…j

 

To samozřejmě neznamená, že se v tomto případě šířilo morfickou rezonancí zlo. Uvádím Sheldrakeův popis jen jako příklad, že ve světě zjevně působí síly (v tomto případě tedy pozitivní) světa nemateriálního, jehož existenci mainstreamová věda popírá. Podobným způsobem se ovšem mohou ve světě prosazovat i síly, jež jako pozitivní označit nelze. Bývalý prezident Spojených států amerických Jimmy Carter zmiňuje zajímavou studii, uspořádanou na Východokentucké univerzitě profesorem Garym Potterem. Studie se dotýká vlivu trestu smrti na množství násilných trestných činů. Ukázalo se, že před popravami, během nich a bezprostředně po nich jsou trestné činy končící zabitím člověka četnější. Jimmy Carter zdůrazňuje, že když stát zabíjí, umírá v důsledku násilných trestných činů více lidí, a dokládá to na přehledu násilné trestné činnosti ve státech federace, jež praktikují nebo nepraktikují trest smrti. V těch amerických státech, kde byl trest smrti zrušen, dochází k vraždám prokazatelně méně často. Jimmy Carter navíc uvádí výňatek z Potterova svědectví před Výborem pro zdravotní péči a sociální zabezpečení kentuckého zákonodárného sboru, jež přednesl v březnu roku 1999:

 

Studie zabývající se trestem smrti jednoznačně ukazují, že vraždy a zabití vykazují reálný nárůst v časovém období kolem popravy. Sociologové říkají tomuto fenoménu „brutalizační efekt“. Poprava stimuluje zabíjení třemi způsoby: (1) popravy snižují citlivost veřejnosti k nemorálnosti zabíjení a zvyšují u některých lidí pravděpodobnost vzniku motivace zabíjet; (2) stát legitimizuje přijatelnost představy o oprávněnosti odplaty za dřívější prohřešky; a (3) popravy rovněž vyvolávají napodobovací efekt: lidé se v podstatě řídí  příkladem státu – vnímají, že vláda může zabíjet své nepřátele, a vyvozují z toho, že je mohou zabíjet také.k

 

Nestojí tento fenomén za hlubší zamyšlení? Je jeho navrhované vysvětlení opravdu tak prosté? Nepůsobí při šíření zla rovněž princip morfické rezonance, jen v negativním smyslu? Nestávají se zločiny či tragédie jakýmsi epicentrem, z něhož se mohou šířit negativní vlny na všechny strany, možná dokonce bez ohledu na časoprostorové souřadnice? Fenomén výskytu vražd v období „kolem popravy“ může mít vysvětlení značně nemateriální povahy.

Každý už nejspíš slyšel o atentátu na Johna Fitzgeralda Kennedyho. Málo se však mluví o tom, že téhož dne zemřeli dva význační britští představitelé světového humanismu. Clive Staples Lewis, přezdívaný Jack, jeden z nejslavnějších britských spisovatelů všech dob a patrně nejvýznamnější křesťanský apologeta 20. století a autor populárních Letopisů Narnie a Kosmické trilogie, zemřel jakoby symbolicky 22. listopadu 1963, v týž den, kdy byl v Texasu zastřelen John Fitzgerald Kennedy, rovněž zvaný Jack, a kdy v Kalifornii zemřel jiný velikán britské literatury, Aldous Huxley. C. S. Lewis zemřel v půl šesté ráno v náruči svého bratra, pár minut poté, co se svezl z lůžka ve svém domě The Kilns, situovaném v Risinghurstu v Oxfordu (nemetropolitním okrsku hrabství Oxfordshire), dnes známém jako Dům C. S. Lewise. Stalo se to přibližně o 55 minut dříve, než kulky zasáhly šestačtyřicetiletého Johna Fitzgeralda Kennedyho, 35. prezidenta Spojených států amerických. Lewis se měl za týden dožít pětašedesáti let. V nemocnici Libanonské cedry (Cedars of Lebanon Hospital) v Los Angeles pak osm hodin po Lewisovi skonal ve věku devětašedesáti let geniální britský romanopisec, popularizátor buddhismu, esejista, obhájce užívání drog, básník a pacifista Aldous Huxley. Síly dobra utržily během osmi hodin drtivý úder. Soudí se, že tito tři muži zemřeli ve stejný den náhodou. Uvedený fenomén pro vědu neexistuje, vědci se nesnižují jej ani komentovat. Přesto se zdá, že se kolem epicentra zlého činu šíří negativní nemateriální vlny. Paul Tabori (1908–1974) svého času napsal:

 

Churchill byl přesvědčen, že pravý důvod konfliktu mezi Německem a Západem byl tak neuvěřitelný, že by se pokusu o zveřejnění těchto skutečností každý vysmál. Na konci války se nejvyšší místa dohodla, že se vše musí udržet pod pokličkou a že je při norimberském procesu nutné prezentovat nacistické špičky jako „obyčejné zločince“. Churchill tvrdil, že ono velké tajemství je takového charakteru, že „za žádných okolností nesmí prosáknout na veřejnost“.

 

Pokud takový záměr existoval, ve špičkové vědě slavil úspěch. Jenže čemu posloužil? Lež je přinejmenším živnou půdou zla. Říká se, že lež má krátké nohy (lze ji snadno odhalit), ale přísloví nedodává, že má smrtící metafyzickou moc, šíří se jako mor a vposledku pohlcuje nejen nevinné, ale i ty, kteří ji vyslovili. Jednu z největších lží současnosti představuje britský darwinismus, který se stal dokonalým překroucením smyslu evangelia. Pokud Ježíš říká: „Neboť mnozí jsou pozváni, ale málokdo bude vybrán“ (Matouš 22,14), znamená to, že předurčenost a etika v evangeliu splývají – „pozvaný“ je ztotožněn s „povolaným“, „vyvoleným“, potažmo „spravedlivým“, zatímco v Darwinově teorii je etika vytěsněna a „vyvolení“ jsou ztotožněni se „zdatnými“, „úspěšnými“ a „zvýhodněnými“. Selekční teorie je zřetelně defektní v celém světě živé přírody prakticky ve všech svých bodech, a přesto se již neomezuje pouze na angloamerický svět, ale zachvacuje všechny nejvýznamnější světové univerzity. Důležité je však uvědomit si, že toto propagandistické (exoterické) popření zdravého rozumu a Boha má svou tajnou (ezoterickou) stránku v popření metafyzického Zla. Mainstreamový vědec by se kritice darwinismu vysmál, protože věří, že duchovní svět neexistuje, avšak má-li „náhoda“ vnitřní řád, lze z nevědeckosti obvinit všechny špičkové odborníky. Naštěstí ne všichni vědci jsou ochotni propagandistický diktát přijímat.

Slovenský angelolog a sofiolog Emil Páleš, původně specialista na kybernetiku a počítačovou lingvistiku, přesvědčivě doložil existenci duchovního světa dílem, jež v podstatě nemá ve světě obdobu a významem překračuje několik tisíciletí. Páleš prostudoval reálné psychologické, kulturní a přírodní vzorce tvořivosti a jejich časové zákonitosti v historii Země, lidské společnosti a v životě lidského jedince. Mimořádně precizním studiem celoplanetárních dějin živé přírody i lidské společenosti prokázal rytmické opakování kvalitativně odlišných období, která se v pravidelných vlnách vracejí a jsou charakteristická jedinečným duchem doby, jenž ovlivňuje kulturní, umělecké, estetické a náboženské cítění, filosofická a vědecká paradigmata, politiku, módu, architekturu, hudbu – prostě všechno – a v neposlední řadě i to, co věda považuje za hodné zkoumání a co naopak ignoruje. Rytmus duchů doby ovlivňuje pozitivní i negativní jevy ve společnosti a je mainstreamovou vědou nevysvětlitelný (a proto ignorovaný). Emil Páleš například říká:

 

V každé době jsou lidé naladěni na jinou duševní vlnu; vnitřně žijí s určitými věcmi, které jsou pro ně důležité. Stejně jako existuje něco, co starodávní lidé nazývali duchem místa (genius loci), existuje i duch doby nebo času (genius temporis)… Starověký člověk spojoval prostor, nebeské směry, světové strany, přední, zadní, pravou anebo levou stranu těla s vyhraněnými kvalitami. Viděl je prodchnuté proudícími silami asi tak, jako například zemský magnetismus proniká vše siločarami, které mají svou polaritu, kladnou a zápornou. Starověký člověk trval na tom, že i čas má svou kvalitu, svou kvalitativní strukturu…

Paleontologové vědí, že existuje tzv. konvergentní vývoj, že některé jevy, formy nebo funkční celky se objevují paralelně nebo opakovaně nezávisle u různých druhů. Předběžně se to připisuje podobným vlivům nebo výzvám prostředí. Takové vysvětlení se však ocitne na vratkých základech, jakmile je třeba objasnit paralelní vývoj v tak odlišných biotopech, jako jsou souš a moře; nebo takový, který jde napříč oběma říšemi – rostlinnou i zvířecí.

A rytmickou pravidelnost, řád v evoluci již nelze genetikou nebo prostředím vysvětlit vůbec…

 

Metafyzické zlo z pohledu náboženství

 

Joel Dimsdale nejspíš považoval šílenství Rudolfa Hesse za prokázané už jen tím, že se Hess zajímal o astrologii a tvrdil, že Hitler „naplňuje v rámci německého osudového určení božské poslání“. O astrologii se ovšem prokazatelně zajímali i Hitler a Himmler, kteří jmenovali profesionálního astrologa zmocněncem pro matematiku, astronomii a fyziku (nehledě na to, že si na přelomu let 1940–1941 najalo astrologa i britské ministerstvo války – ovšem jen proto, aby dokázalo odhadnout Hitlerovy příští kroky). Nutno říci, že pokud pomineme falešnou a směšnou bulvární podobu astrologie, musíme konstatovat, že je to věda, která se vyvíjela celá tisíciletí a může se pochlubit dalekosáhle lepšími výsledky než současná psychologie a psychiatrie. Mainstreamovou vědou bývá zatracována jen proto, že si vědci „nedovedou představit“, na jakém „principu by mechanismus vlivu planet na lidský život mohl fungovat“. Bohužel, dnes je zatracována i křesťanskými církvemi. Emil Páleš k tomu píše:

 

V současných církvích se rozšířil zlozvyk uvádět astrologii jednostranně do souvislosti s pohanstvím a do protikladu s křesťanstvím. Jakákoli zmínka o vztahu mezi nebeskými tělesy a člověkem, v jakémkoli smyslu, se považuje za kacířství. Tento názor je založený na neznalosti dějin křesťanství a křesťanské filosofie a na zjednodušujícím ztotožňování astrologie s věštěním budoucnosti a fatalismem. Zabraňuje věřícím pochopit kosmické souvislosti křesťanství…l

 

V jedné věci se ovšem musíme křesťanství zastat: na rozdíl od některých duchovních směrů současnosti se nestydí přiznat existenci duchovního zla vedle duchovního dobra (mainstreamová věda samozřejmě nepřiznává ani jedno). Americký kazatel Timothy Keller výstižně popisuje, jak marné je hledání zla, pakliže k němu přistupujeme z pozice současné vědy:

 

…biblický pohled (na zlo jako nepřítele) je komplexní, složitý a obsažný. Nepřítele nelze hledat jen v lidských rozhodnutích, společenských systémech, psychologických problémech či v prosté nevědomosti a nevzdělanosti – ve skutečnosti ho nelze hledat ani v celém souboru těchto faktorů dohromady. Nemůžeme ani zaujmout postoj, který tak neblaze poznamenal dějiny, a vybrat si obětního beránka v podobě „těch druhých“. Ti druzí bývají příslušníky jiné rasy, jiné společenské třídy, národnosti, náboženské víry či politické ideologie. Bible upozorňuje, že zlo je přirozené i nadpřirozené, existuje jak v nás samotných, tak mimo nás a je záležitostí jednotlivců stejně jako společenského systému. Člověk se mu nikdy nemůže beze zbytku vyhnout, a dokonce ani nemá naději plně a do hloubky zlu porozumět…

 

Pokud totiž budeme hledat hlavního viníka veškerého zla na Zemi a zároveň budeme lpět na „moderním“ materialistickém světonázoru, a stane-li se zázrak a dostaneme příležitost spatřit onoho člověka na vlastní oči, lehce se může stát, že najdeme jen jakéhosi extrémně bohatého muže, stojícího kdesi v pozadí a tahajícího za nitky – a přitom na něm neshledáme vůbec nic zvláštního. Když si odmyslíme jeho pomíjivé bohatství, zbude obyčejný člověk. Dopadneme jako Hannah Arendtová sledující jeruzalémský proces s Adolfem Eichmannem. Nutno přiznat, že její postřeh zaslouženě vešel do dějin:

 

Potíž s Eichmannem vězela v tom, že se mu mnozí podobali a tito mnozí nebyli ani zvrácení, ani sadističtí, nýbrž byli a dosud jsou příšerně, ba hrůzostrašně normální. Z hlediska našich soudních institucí a mravních norem našeho posuzování byla tato normalita dalekosáhle děsivější než všechna zvěrstva dohromady, neboť naznačovala… že tento nový typ zločince… páchá zločiny za okolností, za nichž je téměř neschopen pochopit či cítit, že dělá něco špatného.

 

Pro Arendtovou ztělesňoval tento bezvýrazný, téměř neviditelný človíček banalitu zla, spisovatelka jej považovala za relativně normálního člověka, ale také za člověka posedlého svou prací, který se natolik snažil dělat ji poctivě, že vůbec nebyl schopen vnímat kruté důsledky svých činů:

 

Kromě své mimořádné vytrvalosti v zajišťování si osobního postupu nebyl vůbec ničím motivován… Pouze… si nikdy neuvědomil, co dělá… Nebyl pitomý. Byla to ryzí bezmyšlenkovitost… která jej predisponovala stát se jedním z největších zločinců onoho období. A i když řekneme, že je „banální“… že… z Eichmanna nemůžeme vyextrahovat žádnou pekelnou či démonickou hloubku, stále to nemůžeme nazvat samozřejmostí… To, že tahle mimořádná odtrženost od reality a bezmyšlenkovitost může napáchat větší spoušť než všechny ďábelské instinkty dohromady… to je ve skutečnosti ona lekce, z níž jsme se mohli v Jeruzalémě poučit.

 

Joel Dimsdale zmiňuje podobnost mezi názory na zlo u Hannah Arendtové, Platóna a Augustina. Píše: „Hannah Arendtová byla spíše pozorovatelkou lidské povahy než experimentátorkou… v analýze Adolfa Eichmanna se dopustila mylných kroků. Její představy o Eich mannově ‚bezmyšlenkovitosti‘ jsou ve světle jeho nenávisti přehnané, ale její přirovnání zla k houbě je brilantní. Houba vypouští výtrusy, šíří se a působí škody, i když nemá v úmyslu ničit. V jejím pohledu na zlo zaznívá ozvěna učení Platóna a sv. Augustina – že zlo znamená nepřítomnost dobra. Pro Arendtovou byli Eichmann a jeho soukmenovci zlí, protože po vzoru bezhlavých opilých řidičů vůbec neuvažovali o důsledcích svých činů. Na této bezmyšlenkovitosti, která umožňuje neochvějné šíření – jako u houby – něco je.“

S tím nelze než souhlasit. Přirovnání je opravdu brilantní, jen je nutné dodat, že Arendtová přistupovala k problému z hlediska materialismu, Platón z pohledu idealistické filosofie a Augustin z hlediska křesťanského světonázoru. Zlo jako nepřítomnost dobra, privatio boni, Augustin chápal ryze křesťansky, neboť jeho doménou byl radikální teocentrismus, v němž je zlo slabší než dobro (na konci časů bude koneckonců definitivně vymýceno). Když se Augustin ptá: „Co jest hřích?“, odpovídá si: „Nenalezl jsem žádné jeho zvláštní podstaty, nýbrž jen odvrácenost vůle od nejvyšší podstaty, jež jsi ty, Bože můj, přivrácenost zlé vůle k věcem nejnižším, té vůle, jež se chce zbavit veškeré vnitřní ctnosti, úplně lnouc k věcem vnějším.“ Všimněme si, že Carl Gustav Jung Augustinovu tezi důrazně kritizuje. Kritiku zla jako nepřítomnosti dobra zakládá na ryze psychologickém hledisku a upozorňuje na důležitý moment: tezí privatio boni ztrácí zlo svou svébytnost. Ano, privatio boni považuje Jung za chybu především proto, že hrozí vytěsněním zla ze zorného pole vědomí – zlo tím dostává příležitost působit z hlubin nevědomí, což je nebezpečnější.

Když pomineme otázku, jestli je dobro silnější než zlo či zda je stejně silné, musíme konstatovat, že Jungův génius (paradoxně) popisuje v tomto bodě církevní učení výstižněji než Augustin. Jung totiž v podstatě říká, že největším přáním ďábla je, aby lidé na jeho existenci přestali věřit, neboť pak může ďábel lidi snadno ovládat. Opět tu máme do jisté míry analogii (zdánlivého) sporu Kelleyho s Gilbertem a musíme přiznat, že i zde mají pravdu oba – Augustin i Jung. Spíše než o spor zde jde o dvě fáze: v první je nezbytné uvědomit si, že nikdo z nás nezůstane zápasu dobra se zlem ušetřen, a ve druhé fázi je třeba nezapomenout, že zlo reálně existuje. Je třeba si přiznat, že materialismus se patrně nedopustil nejtragičtějšího omylu v tom, že popřel existenci Boha – i když i tento omyl je politováníhodný a tragický –, ale hlavně v tom, že popřel existenci ďábla.

Populární americký presbyteriánský kazatel Timothy Keller v knize Encounters with Jesus: Unexpected Answers to Life’s Biggest Questions (2013) hezky říká: „Možná si myslíte, že představa ďábla je jen jakousi primitivní vírou pro jednoduché lidi. Já však se vší úctou musím oponovat: jakmile se pokusíte vysvětlit svět bez uznání existence ďábla, jste duchovně a intelektuálně naivní vy!“ A pokračuje ve výkladu takto:

 

Z historického hlediska má biblický přístup dva hlavní rivaly, kteří se pokoušejí vysvětlit podstatu zla. Na jedné straně je to dualismus. Podle tohoto učení ve světě působí zcela rovnocenné a protichůdné síly zla a dobra. Realita už ze své podstaty závisí na neutuchajícím konfl iktu mezi těmito dvěma silami, který přetrvá až do konce časů nebo neskončí nikdy. To znamená, že zvítězit nemůže absolutně žádná strana. Z tohoto pohledu není Bůh o nic mocnější než Satan. Augustin ve svém díle O Boží obci zdůraznil, že pohanství je dualistické. Ve většině forem pohanských náboženství se setkáváme s názorem, že jsou dobří bohové a zlí bohové, dobré síly a zlé síly. To však znamená, že svět je podle nich založen na násilí od samotného základu, nevyléčitelně a nenapravitelně – že není světem řádu, krásy a naděje. Sestává jen z řady mocenských center, která mezi sebou svádějí věčnou válku. Nejspíš v něm na čas můžeme vytvořit ostrůvek pokoje a řádu, ale vposledku bude i ten něčím převálcován. Tento svět do všech důsledků postrádá jakoukoli naději na usmíření válčících stran a nastolení trvalého míru.

Na druhé straně je to monismus čili panteismus. Tento přístup ke zlu představuje opačný extrém. Podle panteismu tvoří veškerá realita jednotu, jedinost, je jedna, všechno je součástí Boha, Bůh je všechno, a proto všechno vposledku vytváří jednotu se vším ostatním. Z tohoto pohledu i jednotlivá individuální já jsou iluzí. Na nejzákladnější úrovni jsme všichni propojeni – ne pouze ve smyslu sdílené zkušenosti lidství, ale tak, že vzájemně nejsme k rozeznání jeden od druhého. C. S. Lewis v knize K jádru křesťanství říká, že panteista při setkání s rakovinou nebo konfrontován s chudinskou čtvrtí klidně prohlásí: „Kdybyste to jen dokázali vidět z božského hlediska, uvědomili byste si, že také toto je Bůh.“ Zlo a utrpení tudíž nejsou věčné a neporazitelné jako v dualismu. Zlo a utrpení vůbec neexistují – takže ani nemůžeme říci, že jsou iluzorní.

Stojí za povšimnutí, že v moderní sekulární kultuře je zlo vnímáno poněkud roztříštěným, nesoudržným způsobem… Na jednu stranu se sekularismus podobá starověkému polyteismu, protože svět zde není vnímán jako stvořený jediným všemocným řemeslníkem, ale jako produkt násilných a neovladatelných sil. I fyzikální vesmír se považuje za výsledek nikdy nekončících sérií třesků a spalování, ba dokonce i my sami jsme vnímáni jako evoluční výsledek přežití nejzdatnějších. Pokud by byl tento pohled na svět správný, pak je násilí nevyléčitelné – bylo by látkou, z níž jest utkáno veškeré jsoucno. Byli jsme sem dopraveni násilnými bezúčelnými a bezcílnými prostředky a tímto způsobem budeme existovat i nadále a vyvíjet se. Mnozí sekulární myslitelé zároveň zastávají názor, že lidské zlo je produktem špatného společenského systému nebo závadného psychologického stavu. Se kulární myslitelé 19. století přišli s tvrzením, že pokud se z člověka stane sériový vrah, je to jen důsledek špatné rodičovské výchovy, chudoby nebo nějakého jiného typu deprivace či vyloučení.

To znamená, že když jste zavraždili jiného člověka, muselo se vám nutně něco přihodit, protože člověk není od přirozenosti zlý. Modernější sekulární uvažování je naopak relativistické. Říká se, že to, co se jeví jako zlo z určité kulturní perspektivy, přestává být zlem, je-li nahlíženo z jiné perspektivy. Terorista v očích jednoho člověka se může jinému člověku jevit jako bojovník za svobodu. Zlo se stává výhradně otázkou úhlu pohledu konkrétního pozorovatele. Pakliže se podíváte z jiného úhlu, zlo mizí. Je iluzorníMožná vás překvapí, že křesťanství neoperuje ani s dualismem, ani s monismem. Místo toho hovoří o něčem, co se vám v této chvíli zdá již o něco pravděpodobnější než dřív: o skutečném ďáblovi. Pokud je pravda, že „tam venku“ působí démonické síly, je už nemyslitelné redukovat zlo ve světě na chybná lidská rozhodnutí. Nechápejte mě špatně – lidé jako takoví jsou sami od sebe schopni velkých hříchů. Hříšná lidská rozhodnutí představují významnou složku živné půdy světového zla. Když jsem se však v 70. letech minulého století přistěhoval do malého městečka na americkém Jihu, stal jsem se svědkem temné stránky společnosti v podobě institucí, jež africkým Američanům upíraly právo účastnit se jakékoli hospodářské či politické moci. Pokud jste hovořili s pracovníky těchto institucí, zjistili jste, že mnozí z nich byli silně nábožensky založení a že v ještě větším počtu byli prostě jen bezradní. Nakonec jste si uvědomili, že tito jedinci sami o sobě nejsou nijak zlí lidé. Systém, který vytvářeli, však zajisté zlý byl. Vzpomeňte si, čeho se Hannah Arendtová stala svědkem při procesu s nacistickým velitelem táborů smrti Adolfem Eichmannem a co v deníku The New Yorker popsala jako „banalita zla“. Systém představoval mnohem větší a ničivější zlo, než jaké představovaly tisíce docela obyčejných jedinců, z nichž tento systém sestával. „Tam venku“ působí jakýsi druh síly, která umocňuje, násobí, komplikuje a udržuje zlo, jež se děje ve světových společenských a psychologických systémech. Křesťanství učí, že existuje více zla, než kolik ho vyprodukuje kumulativní účinek všech špatných individuálních rozhodnutí. A část tohoto zla lze vskutku připsat na vrub skutečným démonickým silám.

 

Stanislav Grof, jenž se ve své praxi hojně setkával nejen s pozitivními a krásnými spirituálními zkušenostmi, ale i s těmi negativními, logicky dodává:

 

Neexistence metafyzického zla by drasticky omezila potřebu náboženství, neboť Bůh by se stal bez svého mocného protivníka zaručenou „komoditou“ považovanou za samozřejmost. V univerzálním schématu by chybělo vše, co souvisí s rituálním a spirituálním životem lidstva, a nikdy by nedošlo k žádné z dějinných událostí inspirovaných náboženstvím, nemluvě o tom, že bychom přišli i o některá z nejlepších uměleckých děl v literatuře, hudbě, malířství, sochařství a kinematografii, inspirovaná konfliktem božského a démonického…m

 

Nacistické zlo jako metafyzický fenomén

 

Máme-li nacistická zvěrstva alespoň částečně pochopit, bez přiznání existence negativních duchovních sil se navzdory mainstreamovým tendencím prostě neobejdeme. To nutně neznamená, že přestaneme vnímat souvislosti nacismu s politikou a světovým finančním kapitálem (například to, že Hjalmar Schacht, který vedl říšskou banku, působil jako nacistický ministr hospodářství a za války jako ministr bez portfeje, a přitom byl v Norimberku „shodou okolností“ zproštěn všech obvinění a v plném rozsahu omilostněn). I tyto skutečnosti do jisté míry zatemňují hlubší rozměr zla a vedou k jeho banalizaci.

Úkolu popsat okultistické a satanistické záliby nacistických pohlavárů se kdysi zhostili na výbornou francouzští spisovatelé Jacques Bergier a Louis Pauwels. Jejich knihy, jež ukázaly, že nacistická propaganda byla určená pěšákům, zatímco skutečné cíle znali jen zasvěcenci, se staly bestsellery. Často čerpali z knih Hermanna Rauschninga (1887–1982), jenž byl významným představitelem nacistické strany do roku 1934 (v roce 1936 emigroval a pilně se věnoval psaní knih) a prohlašoval, že se s Hitlerem setkal v letech 1933–1934 více než stokrát (toto číslo někteří pozdější badatelé zpochybnili). Není bez zajímavosti, že během norimberského procesu předložili zástupci Sovětského svazu dva výtahy z Rauschningovy knihy Rozmluvy s Hitlerem (USSR-378).n

Obhájce dr. Pelckmann dokonce požádal o předvolání Rauschninga, aby podal svědeckou výpověď o nacistickém programu konečného řešení židovské otázky a Hitlerově „principu tajit před Němci skutečné záměry“, aby byla prokuratura nucena doložit, že příslušníci SS opravdu „Hitlerovy záměry znali“. Soud Rauschninga nepředvolal. Mainstreamoví badatelé, stojící „nohama na zemi“, postupně začali Rauschninga odmítat a posléze odmítli i Bergiera a Pauwelse a vůbec veškeré úvahy o spiknutí zasvěcenců a působení temných sil. Přesto je naprosto evidentní, že v úvodu druhé světové války slavilo ono záměrně překroucené heslo Gott mit uns prakticky metafyzický úspěch na všech frontách.

I sám Dimsdale uvádí, že Robert Ley původně považoval Hitlera za mesiáše, Žida za ďábla a druhou světovou válku za titánský, apokalyptický boj dobra se zlem, zatímco v dopise na rozloučenou Ley napsal pamětihodnou větu: „Vzdali jsme se Boha, a proto nás Bůh opustil.“ A Dimsdale rovněž přiznává: „Když Berlínská filharmonie uvedla v dubnu 1945 operu Richarda Wagnera Soumrak bohů, příslušníci Hitlerovy mládeže stáli u východů a rozdávali ampulky kyanidu každému, kdo místo kapitulace před blížící se Rudou armádou dával přednost smrti.“ Dimsdale se opakovaně zmiňuje o Hessově bláznivém letu do Skotska, ale neuvádí, který přítel Hessovi tuto myšlenku vnukl. Byl to geograf Karl Haushofer (1869–1946), profesor na mnichovské univerzitě (jemuž dělal Hess asistenta), jeden z ústředních mozků nacistického hnutí, obdivovatel Ignáce z Loyoly, Schopenhauera a tibetského buddhismu, vizionář a (podle Rudolfa Hesse) skrytý mistr tajné nauky, mág, kouzelník, jehož krédem bylo zatajit lidem skutečnost a veřejně prezentovat falešné materialistické názory. Ze zmíněné Rauschningovy knihy uvedli Bergier a Pauwels několik citátů, aby upozornili na možnost, že Hitler mohl být pouhou lidskou „loutkou“, rezonančním epicentrem, médiem temných sil. Tak například:

 

Osoba z jeho okolí mi řekla, že se Hitler v noci probouzí a vyráží křečovité výkřiky. Volá o pomoc, sedí na kraji lůžka a je jako ochrnutý. Zmocňuje se ho panika, až se chvěje tak, že otřásá lůžkem. Vyráží zmatené a nesrozumitelné kletby. Zalyká se, jako by byl na pokraji udušení. Táž osoba mi líčila jednu z těchto krizí s takovými detaily, že bych jim odmítl věřit, kdybych to neměl z tak bezpečného pramene. Hitler stál ve svém pokoji, vrávoral, rozhlížel se kolem sebe pomateným pohledem. „To je on! To je on! Přišel sem!“ sténal. Jeho rty byly bledé. Pot z něho kanul ve velkých kapkách. Náhle pronesl jakási slova, číslice, které postrádaly smysl, zlomky vět. Bylo to děsivé. Používal podivné seskupeniny výrazů, zcela zvláštní. Potom znovu zmlkl, ale dále hýbal rty. Tehdy ho třeli a vnutili mu nápoj. Potom najednou zařval: „Tam! Tam! V koutě! Je tady!“ Dupal do podlahy a řval. Uklidňovali ho a říkali mu, že se neděje nic neobyčejného, a on se pozvolna utišil. Potom spal po dlouhé hodiny a byl zas téměř normální a snesitelný…

 

Navzdory tomu, že toto líčení zní velice věrohodně – už jen filmové dokumenty zachycující Hitlerovy veřejné projevy působí výmluvně –, současný špičkový mainstreamový specialista na nacismus, muž, jehož slovo má váhu, anglický historik Ian Kershaw, tvrdí, že si to Rauschning vymyslel. Naštěstí na toto téma narazil i americký historik a němčinář Boria Sax, který v roce 2000 publikoval ve Spojených státech amerických dnes uznávanou knihu Zvířata ve třetí říši (nevědomky tím potvrdil Kuhnovu tezi, že vědecká popularita a autorita může hodně záviset na národnosti autora).o Boria Sax zjistil, že si nacisté nesmírně cenili zvířat. V jejich státě, který čerpal z bohatých tradic kultury a vědy, se rozvíjely všechny obory přírodních věd, tradiční systematikou a fyziologií počínaje a etologií a zvířecí psychologií konče (asi stěží lze polemizovat s názorem, že německá věda tehdy představovala evropskou a světovou špičku). Je sice pravda, že Adolf Hitler byl silně ovlivněn britskými darwinovskými představami o přežití nejsilnějších, ale nelze zapomínat, že Německo mělo zároveň silnou tradici romantického panteismu v podobě přírodní filosofie (Naturphilosophie), která nacisty ovlivnila přinejmenším neméně intenzivně. Do značné míry zde totiž zůstala zachována představa, že Bůh je obsažen ve všem, a z toho důvodu nacisté poukazovali na zrůdnost mechanistického světonázoru, který podle nich stál i v pozadí barbarských vědeckých metod, jako je vivisekce (zajímavé je, že od britských darwinovsko-mechanistických představ se ze stejného důvodu distancovali i představitelé oficiální sovětské vědy, kteří prosazovali tzv. tvůrčí darwinismus, ovlivněný monismem, vitalismem a lamarckismem).

Joseph Goebbels si ve svém deníku poznamenal: „Člověk by se neměl považovat za nadřazeného nad zvířaty. Nemá k tomu žádný důvod. Člověk věří, že jen on sám disponuje inteligencí, duší a schopností řeči. Cožpak tím vším zvíře nedisponuje? Jen to, že my, s našimi ubohými smysly, to u nich nepozorujeme, ještě neznamená, že to zvířata nemají.“ Některá zvířata se dokonce stala objektem národního uctívání (prase, vlk). V Německu jako v první zemi na světě byl přijat zákon na ochranu vlků. Nacisté se všude odkazovali na vlka – krycí jméno Hitlera znělo „pan Vlk“ (Herr Wolf), jeho hlavní stan se nazýval Vlčí doupě, Vlčí rokle či Vlkodlak (Werwolf), příslušníci SS byli „vlčí smečka“. Obsesivní potřeba rasové čistoty a regenerace lidské rasy se ve třetí říši nedílně vázala na náklonnost ke zvířatům, ochranu zvířat a vegetariánství – a zároveň na nakládání se samotnými Němci jako se zvířaty (darwinovský přírodní výběr byl aplikován na výběr umělý – na šlechtitelství, eugeniku).

Hitler miloval zvířata, od mládí krmil myši, veverky a ptáky, zejména zbožňoval havrany a psy. Psy byl obklopen, obdivoval jejich inteligenci a jeho nejvěrnějším průvodcem se stal pes, jehož pojmenoval Vlk. Goebbels souhlasil s Hitlerovým názorem, že pojídání masa je pro lidstvo škodlivé. Joel Dimsdale zde zmínil Hessovo vegetariánství jako jakousi úchylku, ale vegetariány byli ve skutečnosti i Hitler, Goebbels či (rovněž se hlásící k buddhismu) Heinrich Himmler, který vegetariánství vnucoval i svým podřízeným důstojníkům SS. Dimsdale zmiňuje Göringovu lásku ke zvířatům a jeho přísné zákony proti vivisekci, ale i jeho paradoxní zálibu v lovu. Říšský maršál v tom však představoval mezi nacistickými pohlaváry výjimku (mnozí z nich, Himmlera a Hitlera nevyjímaje, se velmi ostře stavěli proti lovecké vášni – Hitler zdůrazňoval, že by vrahy zvířat s největším potěšením vraždil osobně). Rudolf Hess byl šťastný, když se Hasso, jeho milované fence vlkodava, narodila tři krásná štěňátka. Zvířata, především koně, miloval i velitel Auschwitzu Rudolf Höss.

Tyto vskutku chvályhodné emoce a legislativní přístupy nacistů se paradoxně spojily s pseudovědeckými rasovými předsudky a antisemitismem (ztotožněným mimo jiné právě s bojem proti vivisekci) a vyvrcholily v rámci temného (zvířecího) kultu zkázy a smrti v megarituálu masových lidských obětí. Židé přitom nebyli vnímáni jen jako „podlidé“, ale dokonce jako „nižší živočichové“, zdánlivě nerozeznatelní od lidí (Dimsdale ostatně zmiňuje, jak se Streicher chlubil, že umí poznat Žida na dálku už podle chůze).

Náklonnost k vlkovi měla ještě hlubší podtext. Nacisté zjevně uctívali novopohanský kult vlka Fenrira neboli Fenrisulfra, jenž je v severské mytologii synem boha Lokiho a obryně Angrbody. Podle proroctví měl Fenrir za ragnaröku (soumraku bohů) zahubit samotného Ódina, a tak Ódin nechal Fenrira preventivně spoutat. Od té doby je Fenrirovým údělem růst, a to tak dlouho, dokud okovy nepovolí. Za ragnaröku bude vlk už tak velký, že se horní čelistí dotkne samotných nebes a spolkne slunce. Zabije jej však Ódinův syn. Nacisté se v rámci této apokalyptické vize (v principu nikoli nepodobné Janovu Zjevení) neztotožnili s bohy, ale s vlkem Fenrirem. Vlk Fenrir bylo původně nevinné čisté zvíře, jehož jedinou touhou se stala msta. Odtud se nejspíš odvíjelo nelogicky kruté počínání nacistů. Navzdory proklamované touze po tisícileté říši se jali masakrovat nepřátele v koncentračních táborech takovým způsobem, že jejich vlastní sebezničení bylo vposledku nevyhnutelné. Na opaskových přezkách se sice vyjímalo exoterické (propagandistické) heslo Gott mit uns, ale ezoterickým účelem nacistického válečného snažení jakoby nebylo vítězství, ale naplnění hrůzného proroctví (koneckonců, je známo, že ďábel svými vlastními nástroji opovrhuje).

Je nesmírná škoda, že se o tomto fenoménu nezmínil Joel Dimsdale ani slůvkem. Které vědní odvětví by se ostatně mělo duševním životem nacistů zabývat, když ne psychologie a psychiatrie? Není nikterak překvapivé, že jako představitel mainstreamové vědy autor na existenci temných sil nevěří, ale šokující je, že opominutím tohoto tématu eliminuje část dějin a podstatnou část důkazního materiálu. Současná věda popírá realitu duchovního světa, ale spolky, v nichž se vzývaly a dosud vzývají negativní duchovní síly, jsou doložitelné. Tímto přístupem se docílilo jen toho, že se zlo vytěsnilo ze zorného pole akademické obce takřka v celosvětovém měřítku. Všechny prestižní americké a evropské univerzity vychovávají k popírání existence duchovních sil, dobrých i zlých, a tím umožňují nejbohatším americkým a globálním elitám oddávat se uctívání zla. Nejrůznější spolky, v nichž se sdružují nejvlivnější lidé světa, jen kvetou, zatímco „konspirační teorie“ jsou mainstreamem systematicky zesměšňovány. Každý, kdo na spolky a jejich temné zasvěcovací rituály upozorňuje, je blahosklonně označen za blázna.

Ve světě se však šíří zlo. Paul Craig Roberts ve své nejnovější knize The Neoconservative Threat to World Order: America’s perilous war for hegemony popisuje působení temných sil v zemi, která je nám předkládána jako vzor demokracie. Ukazuje, jak neokonzervativní doktrína vstoupila do obecného povědomí. V roce 1992 ji sepsal náměstek amerického ministra obrany Paul Wolfowitz a dnes je oficiálně známá (a volně dohledatelná na webu) jako Wolfowitzova doktrína. Vzhledem k tomu, že z ní čišel americký imperialismus, který americkou veřejnost šokoval, dokument byl přepsán v diplomatičtějším tónu, ale obsah zůstal zachován. V důsledku Wolfowitzovy doktríny Clintonův režim zrušil garance, jež dal George H. W. Bush Gorbačovovi – tj. že se NATO nepokusí rozšiřovat na východ –, a do NATO byly začleněny východoevropské země bývalé Varšavské smlouvy. Následovala zkáza v bývalé Jugoslávii, George W. Bush jednostranně odstoupil od smlouvy o omezení systémů antibalistických raket používaných proti raketovým nukleárním zbraním a začal zřizovat základny těchto raket poblíž ruských hranic. Pod taktovkou Washingtonu posléze vypukla na Ukrajině „barevná“ revoluce. Když se nezdařila, vydal Washington 5 miliard amerických dolarů na „kultivaci“ ukrajinských politiků a na vytvoření proamerických nevládních neziskovek, jež Obamův režim úspěšně využil ke svržení demokraticky zvolené vlády na Ukrajině a k založení vazalského státu, s jehož pomocí prohlásil Rusko za hrozbu pro Západ. Ukrajina se rozdrobila a ocitla v naprostém hospodářském chaosu. Evropští vazalové Washingtonu zároveň trpí sankcemi, jež jsou nuceni pod americkým tlakem uvalovat na Rusko – o uprchlické krizi, katastrofě v Iráku a žalostné roli Evropanů ve zničení Libye a Sýrie ani nemluvě. (Eugenické experimenty se s veškerou bezostyšností vracejí na jeviště dějin. Americký vojenský „geostratég“, analytik a autor několika knih Thomas P. M. Barnett – poradce bývalého amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda – již v roce 2002 oficiálně hlásal, že konečným cílem globalizace je homogenizace všech států na zeměkouli, čehož má být dosaženo smíšením ras, s cílem vzniku světle hnědé rasy v Evropě, která bude mít IQ 90, a tudíž bude dostatečně chápavá, aby mohla pracovat. Nepřátelé globalizace mají být zničeni a kritici zabiti.)

Přibližně z tohoto roku pochází i nezapomenutelný a rovněž běžně dohledatelný výrok významného republikánského stratéga, konzultanta a analytika Karla Roveho (jenž původně vybral George W. Bushe za kandidáta na prezidentský úřad, organizoval jeho kampaň a stal se jeho nejdůležitějším poradcem a jedním z hlavních úředníků Bushovy administrativy). Rove se v době svého působení v Bílém domě vyjádřil k přetrvávající pověře nezasvěcených, kteří ještě věří, že „se řešení lze dobrat na základě uvážlivého studia viditelné reality“. Doslova řekl: „Tak už svět opravdu nefunguje. Teď jsme říše, a když konáme, vytváříme svoji vlastní realitu. A zatímco vy tuto realitu studujete – byť třeba uvážlivě –, my konáme znovu, vytváříme další nové reality, jež můžete rovněž studovat… My jsme aktéry dějin… a vám – vám všem – nezbývá než studovat to, co vytváříme.“ Propaganda (záplava lží a na odiv předkládaná prezidentova víra v Boha) opět posloužila k získání pěšáků, zatímco skutečné cíle znali a znají jen zasvěcení.

Lež – typické poznávací znamení ďábla – se dnes lavinovitě šíří všemi západními sdělovacími prostředky. Čelní evropští představitelé a mainstreamová evropská média nás zahlcují propagandou ve prospěch závratně bohatého jednoho procenta amerického vojensko-průmyslového komplexu, který zešílel – a v neprospěch vlastních občanů. Armády států NATO zanechávají za sebou rozbombardované země a navzdory tomu, že se Rusko chová umírněně a do všech důsledků mírotvorně, obkličují Ruskou federaci útočnými základnami a obviňují ji z „agrese“. Zlo a nacistické choutky po světovládě se vracejí na scénu v americkém hávu. Obludnost megarituálu 11. září 2001 bije do očí a zakrývá se šířením neméně obludných lží. Pokud pomineme zjevné fyzikální rozpory v oficiální verzi této katastrofy, ohromí nezpochybnitelná (i oficiálně udávaná) numerologická fakta, naznačující už sama o sobě, že se úzké skupinky vlivných elit oddávají vzývání temných sil. Jedenácté září bylo 254. dnem v roce, tudíž 2 + 5 + 4 = 11 (přičemž do konce roku zbývalo 111 dní). Zkáza Dvojčat 11. září (zapisuje se anglicky 9/11, tudíž numerologicky 9 + 1 + 1 = 11) se konala přesně na den 11 let po proslovu George Bushe staršího o „novém světovém řádu“. Dvojčata svým postavením symbolizovala číslo 11 (a zároveň zednářskou bránu utvořenou ze dvou pilířů). U letadla letu American Airlines č. 11, jež podle oficiální verze zasáhlo jedno z Dvojčat jako první, bylo na palubě evidováno 11 členů posádky a 92 cestujících (9 + 2 = 11).

Podle oficiální verze narazilo letadlo letu American Airlines 77 do budovy Pentagonu (The Pentagon má samozřejmě 11 písmen a jeho základní kámen byl během zednářského obřadu položen 11. září 1941), která je vysoká 77 stop a leží na 77. stupni západní délky (i číslo 77 má pro zednáře mimořádný význam). K útoku na Dvojčata došlo 33 týdnů po inauguraci George W. Bushe (jehož jméno má opět 11 písmen). Thomas Horn ve svém bestselleru Apollyon Rising 2012: The Lost Symbol Found and the Final Mystery of the Great Seal Revealed upozorňuje, že jakoby shodou okolností má v zednářství velký význam i jedenáct úkolů Héraklových, přičemž jedenáctý úkol se stal vlastně úkolem devátým (9/11). Stát New York (kde leží New York City, jež má shodou okolností 11 písmen) ratifikoval ústavu Spojených států 26. července 1788 jako 11. v pořadí ze třinácti původních členů Unie. O Héraklovi jen ve stručnosti: k útoku došlo v New York City, jež má přezdívku Big Apple (Velké jablko), přičemž Héraklés měl za úkol přinést jablka ze zahrady Hesperidek a kvůli tomu musel obelstít Atlanta (Atlas – pilíř) a zabít stohlavého draka Ladóna (bin Ládina), kterého zabil šípem. To je samozřejmě značně zjednodušené, ale podrobnosti si může každý vyhledat třeba v populární knize Roberta Gravese Řecké mýty. (V této souvislosti si nejspíš znovu vzpomeneme na atentát na Kennedyho: k vraždě došlo 22. listopadu – v angličtině se zapisuje 11/22 – přibližně na 33. stupni severní zeměpisné šířky, takže se nabízí pozoruhodná řada: 11-22-33. Náhoda, nebo záměr? Jedenáctka symbolizuje v zednářství temnou vizi, dvaadvacítka skutek, třiatřicítka završení.) Vkrádá se neblahé podezření, že současné nejmocnější elity kopírují chování Adolfa Hitlera, navenek šíří propagandu, proklamují světovou hegemonii, zatímco v zákulisí sledují naplnění jakéhosi složitého a sebezničujícího proroctví (v němž Antikrist – stejně jako Fenrir – bude nakonec zahuben).

Americké zasvěcené elity (více či méně ztotožněné s Antikristem) nejspíš na základě 39. kapitoly Ezechiala věří, že Góg (ztotožněný s ruským národem) bude poražen, a tak se všemožně pokoušejí zažehnat naději na světový mír a vyprovokovat Ruskou federaci k prvnímu úderu (neboť podle nich atomovou válku „lze vyhrát“). Zajímavé je, že stejné apokalyptické sebezničení plánuje i Islámský stát. William McCants, americký odborník na militantní islamismus a ředitel projektu americko-islámských vztahů v rámci think tanku Brookingsův institut, uvádí v knize Apokalypsa v představách Islámského státu: dějiny, strategie a vize posledních dnů (The ISIS Apocalypse: The History, Strategy, and Doomsday Vision of the Islamic State, 2015), že představitelé Islámského státu jsou poháněni chiliastickou apokalyptickou vizí, která je nutí bojovat v beznadějné bitvě proti všem, neboť jejich jediným cílem je naplnit „proroctví o posledních dnech“. Věří v příchod Mahdího (víra ve „skrytého nesmrtelného imáma“ je ovšem vlastní i ší‘itskému islámu a dalším sunnitským směrům) a jsou přesvědčeni, že Mahdí porazí armády nevěřících „Říma“ u města Dábik, a proto svůj internetový časopis nazvali Dabiq – podle severosyrského města Dábik (40 km severovýchodně od Aleppa). Řím podle všeho představuje Spojené státy americké (analogie Říma a USA je obecně známá). Zřejmě z oblasti východního Íránu pak proti Mahdímu vytáhne Antikrist či „Antimesiáš“ (v islámu ad-Dadždžal), který posledních pět tisíc muslimských bojovníků obklíčí v Jeruzalémě, ale pobít se mu je nepodaří, neboť přes jeden z minaretů Velké mešity v Damašku sestoupí na zem Ježíš (v islámu Isa), přidá se na stranu Mahdího a Antikrista zabije. Pak bude následovat tisícileté panství a po něm Alláhův Poslední soud.

To všechno je na první pohled šílené. Otázkou zůstává, zda si elity mocných vůbec uvědomují, že se ocitly pod vlivem temných metafyzických sil, jež svými nástroji opovrhují. To už jisté není. A na závěr se nelze vyhnout citátu z již zmiňovaného díla, jež svého času nadchlo i české čtenáře a jehož autory jsou dva neobyčejně nadaní a mimořádně plodní francouzští spisovatelé Jacques Bergier (1928–1978, původem oděský Žid Jakov Michajlovič Berger) a Louis Pauwels (1920–1997, původem Belgičan z Gentu). Jejich hluboký vhled zůstává v podstatě až mrazivě aktuální:

 

Mezi dvěma válkami poznamenává jistý mladý filosof, že „antifašisté nedokázali předpovědět hrůzné zítřky, jež přijdou po hitlerovském vítězství, protože neodhalili, jaká pohanská zuřivost nadouvá nepřátelské prapory“.

Vzácné byly hlasy, které ohlašovaly na německém nebi „nahrazení kříže Kristova křížem hákovým, naprosté a bezohledné popření evangelia“, a ještě jim málokdo naslouchal. Nepřisvojujeme si plně tuto vizi Hitlera antikrista. Nedomníváme se, že stačí k plnému osvětlení skutečností. Ale má aspoň onu výši, z níž lze posuzovat tento kromobyčejný okamžik historie.

Nebudeme uchráněni nacismu nebo spíše určitých forem pekelného ducha, jehož stín vrhl nacismus na svět, dokud nepronikneme do nejfantastičtějších aspektů jeho dobrodružství a nevyrovnáme se s nimi ve svém svědomí. V tom je celý problém.

Tragédie se odehrávají mezi ďábelskou ctižádostí, jejíž tragickou karikaturou byl hitlerismus, a křesťanským angelismem, který má  také své karikatury ve společenských formách; mezi pokušením dospět k nadlidskému, vzít nebesa útokem, a pokušením spolehnout se na myšlenku nebo na Boha, pokud jde o transcendenci lidského údělu; mezi odmítnutím a přijetím transcendence, mezi hlasem zla a hlasem dobra, oběma stejně velkými, hlubokými a tajuplnými; mezi obrovskými protikladnými hnutími lidské duše a bezpochyby i kolektivní neuvědomělosti. O takových tedy konvenční historie nepodává plnou zprávu a jako by se bála ji podat ze strachu, že by určité doklady a jejich výklad zabránily z příliš vážných důvodů spát nadále klidně v lůně společností.

A tak historik, který se zabývá nacistickým Německem, jako by nechtěl vědět, kdo byl poražený nepřítel. V této vůli ho podporuje veřejné mínění. Porazit totiž takového nepřítele s plným vědomím všech těchto příčin by vyžadovalo pojetí světa a lidského osudu, které by bylo na výši vítězství. Lepší je představovat si, že se nakonec zabránilo zlým a bláznům, aby nadále škodili, a že poctiví lidé konečně mají vždycky pravdu. Byli to blázni a zločinci, zajisté. Ale nikoli ve smyslu, nikoli v té míře, jak věc chápou dobří lidé. Konvenční antifašismus byl, jak se zdá, vynalezen vítězi, kteří potřebovali skrýt svou prázdnotu. Ale prázdnota do sebe vtahuje vzduch.p

 

__________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

h O’Connor, Garry (2015): Polský řezník: Hitlerův advokát Hans Frank (z angl. orig. The Butcher of Poland: Hitlers Lawyer Hans Frank přeložil Václav Petr), 310 s., vyd. Stanislav Juhaňák – Triton, Praha, Kroměříž.

i Smithsonian, 1980, Newsweek z 8. listopadu 1993 a New Yorker ze 7. srpna 1995; shrnující článek: Bouchard, Th. J., Jr. (1994): Genes, environment and personality. – Science, 264(5166): 1700–1701; či kniha: Bouchard, Th. J., Jr. – Propping, P. (eds) (1993): Twins as a Tool of Behavior Genetics. Wiley & Sons Ltd., Chichester.

j Sheldrake, Rupert (2002): Teorie morfické rezonance: nová věda o životě (z angl. orig. New Science of Life: the hypothesis of morphic resonance přeložila Martina Brunnerová; přednášku Morfická rezonance a kolektivní paměť, z níž je úryvek citován, přeložil Vlastimil Marek, uskutečnila se na 12. mezinárodní transpersonální konferenci v Praze od 20. do 25. června 1992), 307 s., vyd. Elfa, Praha.

k Carter, Jimmy (2016): Ženy, náboženství, násilí a moc (z angl. orig. A Call to Action: Women, Religion, Violence and Power přeložil V. Petr), 215 s., vyd. Stanislav Juhaňák – Triton, Praha, Kroměříž.

l Pálešův výzkum zde není možné – kvůli jeho neobyčejnému rozsahu – podrobněji rozebírat. Zájemce lze odkázat na skvělé knihy, jež jsou k dispozici i v české verzi v českých knihkupectvích: PÁLEŠ, Emil (2007): Sedm archandělů: rytmy inspirace v dějinách kultury a přírody (ze slovenštiny přeložily Kamila Poláková a Hana Čechová), 142 s., vyd. Sophia, Bratislava; PÁLEŠ, Emil (2004): Angelologie dějin: synchronicita a periodicita v dějinách, 1 (ze slovenštiny přeložila Kamila Hermanová), 480 s., vyd. Sophia (Základy duchovní vědy, sv. 2), Bratislava; PÁLEŠ, Emil (2012): Angelologie dějin: synchronicita a periodicita v dějinách, 2 (ze slovenštiny přeložila Kamila Hermanová), 1032 s., vyd. Sophia (Základy duchovní vědy, sv. 3), Bratislava.

m Grof, Stanislav (1998): Kosmická hra: zkoumání hranic lidského vědomí (z angl. orig. The Cosmic Game: explorations of the frontiers of human consciousness přeložil Pavel Stránský), 232 s., vyd. Perla, Praha.

n Rauschning, Hermann (2006): Rozmluvy s Hitlerem (z něm. orig. Gespräche mit Hitler přeložil Petr Bláha), 2. uprav. vyd., 204 s., vyd. Pavel Mervart, Červený Kostelec; tato kniha vyšla poprvé v Curychu roku 1940 jako Gespräche mit Hitler; ve Spojených státech amerických byla vydána pod názvem The Voice of Destruction (vyd. G. P. Putnam’s Sons roku 1940), zatímco ve Velké Británii vyšla pod názvem Hitler Speaks: a series of political conversations with Adolf Hitler on his real aims, vyd. Thornton Butterworth rovněž roku 1940).

o Sax, Boria (2003): Zvířata ve třetí říši – domácí mazlíčci, obětní beránci a holocaust (z angl. orig. Animals in the Third Reich přeložil Stanislav Pavlíček; předmluva Klaus P. Fischer), 255 s., vyd. Dokořán, Praha.

p Bergier, Jacques – Pauwels, Louis (1990): Jitro kouzelníků: úvod do fantastického realismu (z franc. orig. Le Matin des magiciens: introduction au réalisme fantastique přeložil Jiří Konůpek), 2. vyd. (poprvé vyšlo v roce 1969), 491 s., vyd. Svoboda, Praha.